CORONA VİRÜSÜ SEBEBİYLE İŞÇİNİN ÜCRETSİZ İZNE ÇIKARILMASI

23 Mart 2020 admin 0 Comments

Herkesin bildiği gibi Çinin Wuhan bölgesinden yayılan covid-19 virüsü sebebiyle tüm dünyada büyük bir salgın oluşmuştur.  Bu salgın tüm dünya da olduğu gibi ülkemizde de olağan hayatı oldukça etkilemiştir.  İş hayatında herkes bu salgının korku ve paniğini yaşamış devletin personlleri,memurları, işçileri idari izinli sayılmış ancak ne yazık ki özel sektör bu salgını ekonomik olarak bir darbe olarak yemiştir. Birçok işveren çalışmayan işletmelerinde kar elde edemeyecekleri için , çare olarak çalışanlarına ücretsiz izin vererek kendi ekonomik kayıplarını işçilere de yansıtmışlardır.

Peki kendisinden ücretsiz izine çıkmasını talep eden işverene karşı işçiler ne yapmalıdır ?

İşçi kendisine yapılan bu teklifi kabul edip etmemekte özgürdür. İşçinin, işverenin ücretsiz izin uygulamasını kabul etmemesi halinde iş sözleşmesi işverence feshedilmiş sayılır. Bu durumda işçi ihbar tazminatına hak kazanabileceği gibi diğer koşulların da varlığı halinde işe iade davası da açabilir.

Yargıtay 9. H.D. konuya ilişkin vermiş olduğu kararda; “Dairemizce, işverenin tek taraflı olarak ücretsiz izin uygulamasına gitmesi halinde, bunu kabul etmeyen işçi yönünden işverenin feshi olarak değerlendirilmektedir. ” şeklinde değerlendirme yapılmıştır(2014/22908 E. , 2015/34195 K. sayılı ve 02.12.2015 tarihli kararı).

İşçiye usulüne uygun ücretsiz izin nasıl verilir ?

İşçi yazılı onayıyla birlikte altı gün içerisinde işveren işçiye ücretsiz izin verebilir

İş kanuna göre ; ücretsiz izin yıllık izinden mahsup edilemez.  15 günden fazla ücretsiz izin verilemez.

İşçi böyle bir durumda Avukat tutmalı mı ?

Pek tabii işçi  dava dilekçesini yazıp mahkemenin usul ve işleyişini tek başına takip edip dikkat etmesi gereken sürelere uyup işin içinden çıkabilirim derse avukat tutmayabilir. Ancak unutmamanız gereken şudur mahkemeler usulden reddedilen dosyalarla doludur.

Yazımızı Beğendiniz mi?

Puan vermek için dokununuz

Ortalama Puan 5 / 5. Oy sayısı 1

Henüz puan verilmemiş

Leave a Reply:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir